top of page

Teslimat ve İade

Teslimat Politikası

İşleme Süresi:

Siparişler iş günlerinde (Pazartesi-Cuma, resmi tatiller hariç) 1-2 iş günü içinde işlenir.

Kargo Yöntemleri:

Yurtiçi aracılığıyla standart kargo ve öncelikli kargo seçenekleri sunuyoruz.

Kargo Ücretleri:

Kargo ücretleri ürünün ağırlığına ve teslimat adresine göre hesaplanır.

Teslimat Süreleri:

Tahmini teslimat süreleri seçilen kargo yöntemine ve teslimat adresine göre değişir. Standart kargo genellikle 3-5 iş günü sürerken, öncelikli kargo 2 iş gününde teslim edilir.

Takip:

Siparişiniz gönderildiğinde, takip bilgileri içeren bir kargo onayı e-postası alacaksınız.

Uluslararası Gönderim:

Şu anda uluslararası gönderim yapıyoruz/yapmıyoruz.

Gecikmeler:

Nadiren de olsa, beklenmedik durumlar nedeniyle gecikmeler olabilir. Siparişinizin gönderiminde önemli bir gecikme olursa sizi derhal bilgilendiririz.

İade Politikası

Elverişlilik:

Teslimat tarihinden itibaren 30 gün içinde iadeleri kabul ediyoruz. İade için uygun olmak için ürünler kullanılmamış, aldığınız şekilde ve orijinal ambalajında olmalıdır.

İade Nasıl Başlatılır:

İade başlatmak için fungiolab@gmail.com üzerinden müşteri hizmetleri ekibimizle iletişime geçiniz. Lütfen sipariş numaranızı ve iade nedeninizi belirtiniz.

İade Kargo:

İade kargo masrafları müşteriye aittir, iade yanlış ürün gönderimi veya hasarlı ürün gibi durumlarda ise masraflar firmamıza aittir.

İade Süreci:

İadeniz alındıktan ve incelendikten sonra size iade onayı veya reddi hakkında bilgi verilecektir. Onaylanması durumunda, iadeler 7 iş günü içinde ödeme yapılan orijinal yönteme geri yansıtılır.

Değişimler:

Şu anda değişim hizmeti sunuyoruz/sunmuyoruz. Eğer farklı bir beden veya başka bir ürün talep ediyorsanız, lütfen iade işlemi başlatarak iade alıp yeni bir sipariş veriniz.

Hasarlı veya Kusurlu Ürünler:

Hasarlı veya kusurlu bir ürün aldıysanız, lütfen derhal bize başvurunuz. Bir değişim veya iade işlemi için fotoğraflar veya diğer belgeler gerekebilir.

Gecikmeler:

Nadiren de olsa, beklenmedik durumlar nedeniyle gecikmeler olabilir. Siparişinizin gönderiminde önemli bir gecikme olursa sizi derhal bilgilendiririz.

Sipariş İptali

Yeni bir siparişinizi iptal etmek için, siparişinizin henüz gönderilmiş olmaması gerekmektedir. Bir sipariş gönderildikten sonra iptal edilemez. Siparişinizi iptal etmek isterseniz, mümkün olan en kısa sürede müşteri hizmetleri ekibimize fungiolab@gmail.com ile başvurunuz.

bottom of page